Novinky
Šungitový aplikátor - léčivá masážní pomůcka

Aplikátor ze šungitu je příkladem synergického posilování léčivých účinků masážní podložky Kuzněcova a přírodního minerálu šungitu.     Šungit patří v oblasti svého vyskytu mezi od pradávna známé a využívané léčivé kameny.  Šungit má...

více
Šungitové mýdlo

  Léčivé šungitové mýdlo s vysokým podílem rozemletého šungitu a esenciálních olejů. Nabízené šungitové mýdlo je čístě přírodní produkt ojedinělé kvality.   Více na stránce Šungitové mýdlo   Koupí šungitového mýdla přispějete na činnost chráněné dílny pro handicapované

více

Jak se těží a zpracovává šungit

Úvod Jak se těží a zpracovává šungit

Historie výzkumu a praktického uplatnění karelských šungitů je 300 let stará. Místnímu obyvatelstvu Olonecka (tehdejší název Karélii) byl tento kámen známý už od 14. století. 

 

První lom u vesničky Šunga

Skoro jediným uplatněním šungitu bylo léčitelství a také výroba černého pigmentu pro olejové barvy, vč. speciálních barev a laků pro ikonomalbu.

 

Výlom kamenů se prováděl primitivně, ručně, v malém, ale dostatečném množství pro tyto skromné účely.

Nyní je tento první starý důl u vesničky Šuňga geologickou a historickou památkou.

 

Z bezpečnostního důvodu je vstup do jeskyně zatarasen velkým balvanem a mříži.

Nehledě na zákaz je hodně navštěvován turisty a sběrateli kamenů. Kolem jeskyni se dá najit kousky elitního šungitu.
 

  

Těžba šungituV současnosti se ve velkém využívá jedno, a to zažoginské naleziště, které se nachází na území Zaoněžského poloostrova.

 

Zažoginské naleziště je unikátním přírodním útvarem se zjištěnými zásobami kolem 154 milionů tun, z níchž průmyslové užitečných – cca 32 miliony tun, odrůd s výsokým obsahem uhlíků – 2,4 milionů tun.  Celková projektovaná těžební kapacita tohoto náleziště se odhaduje na cca 169 milionů tun.

 

Průmyslová těžba se provádí v rozsáhlých povrchových velkolomech.
 

  

V těch pytlích je štěrk a kameny na výrobu pyramid, koulí, aj. výrobků z naší nabídkyŠungitový štěrk a nejlepjší kousky se balí do pytlů, které se pak odvezou do dílny, kde se pro vás vyrobí pyramidy, koule, válečky, a všechno ostatní zboží z naší nabídky.

 

 

 

 

 

  

 

Výroba šungitových koulíVýroba šungitových koulí


 

 

 

 

 

 

Výroba šungitových korálků Výroba šungitových korálků

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nepovedené šungitové výrobkyZpracování šungitu není jednoduché. žilky, vměstky, póry, praskliny kamene způsobují obrovské množství odpadu. To se odráží i na ceně jednotlivých výrobků. 

 

 

 

 

 

 

Zajímavý film o Karélii a šungitu natočila Česká televize v r. 2010
Pořad můžete vidět na iVysílání  České televize  "Na cestě: Oněžské jezero. Za čertovým kamenem s léčivými účinky, mořeplaveckými následovníky cara Petra I. a na nefalšovanou vesnickou slavnost" vysílaný dne 18.10.10 na ČT1. (O šungitu - v poslední třetině pořadu). 

Url pořadu: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1185966822-na-ceste/210562260120027-na-ceste-po-onezskem-jezere 

 

 

koupit_sungit
    

googlea89a0db4f84474f8.html