Aplikátor ze šungitu je příkladem synergického posilování léčivých účinků masážní podložky Kuzněcova a přírodního minerálu šungitu. Šungit patří v oblasti svého vyskytu mezi od pradávna známé a využívané léčivé kameny. Šungit má...
víceZákladní informace o šungitu a kvalitě
Šungit
je prastarou polyminerální uhlíkovou horninou s řadou léčivých účinků a velkým využitím. Stáří šungitu se odhaduje na 2 miliardy let. Jediné naleziště šungitu se nachází v Karélii, v severozápadním Rusku.
Šungit má značně neobyčejné složení, strukturu, fyzikální a chemické vlastnosti, má záhadný původ a široké spektrum využití.
Vědecké výzkumy prokázaly řadu úžasných vlastností šungitu. V šungitu je přítomná skoro půlka prvků periodické soustavy, ale nejduležitějsím a nejzajímavějším je uhlík (C).
Šungit obsahuje negrafitizovaný, nekrystalický uhlík v neobvyklé formě tzv. fullerenů.
Na obrázku je fulleren C60 - molekula s šedesátí atomy uhlíku.
Přítomnost fullerenů je nutné považovat za základní znak šungitu.
Celá řada schopností šungitu a šungitové vody se spojují právě s přítomností v šungitu fullerenů.
Čím větší je obsah uhlíku v šungitu, tím větší je množství v něm přítomných fullerenů.
Druhy šungitu
Na trhu se setkáte jen se dvěma druhy šungitu. Šungitová drť, šungitové pyramidy, koule, destičky aj. jsou vyrobené ze šungitu s obsahem uhlíku cca 30%. Zbývajících 70% tvoří silikáty, slídy, oxidy železa, hořčíku, draslíku aj.
Na obrázku vidíte "obyčejný" a elitní sungit.
Elitní šungit
Existuje také zásadně jiná odrůda - tzn. elitní šungit s obsahem uhlíku 90 až 98%. Je to mineralogická rarita. Elitní šungit se nachází v základní šungitové hornině v podobě nepravidelných hnízd nebo žilek o mocnosti několika cm. Průmyslová těžba se nevede. Těží se jenom ručně za velmi obtížných podmínek. Má výrazný kovový lesk, antracitovou barvu, nerovný, lasturovitý lom. Je lehký a hladký na dotek. Elitní šungit obsahuje 3 - 4 krát více fullerenů.
Cena elitního šungitu se počítá na jeden gram. Čím větší je kámen, tím stoupá cena za jeden gram.
Elitní šungit se nijak neobrábí, prodává se jen v podobě malých či větších úlomků.
Pár poznámek o šungitu nebo jak poznáte pravý šungit
- Vnější příznaky. Neleštěný nebo neopracovaný šungit má sytou šedou až šedočernou barvu, leštěný má barvu černou. Světlejší odstíny šedé poukazují na to, že to šungit není. Základní tmavošedá hmota šungitu je protkána drobnými bílými žilkami (křemen), místy jsou pozorovatelná zrna pyritu a drobné póry. U leštěných výrobků oni vypadají jako skvrny, praskliny či mapy na lesklém černém povrchu.
- Šungit je vodivý.
- Šungitové výrobky, obzvlášť neleštěné, špiní ruce;
- Na úpravu pitné vody se používá šungitová drť/štěrk, získaný drcením větších kousků horniny do malých kousků určité velikosti (frakce). Jeho cena je dost vysoká. Těžený šungitový štěrk je mnohem levnější ale nemusí být dost čistý a vhodný k přípravě pitné vody.
Výrobky ze šungitu se dělají skoro ručně, proto v rozměrech mohou být nepodstatné odchylky.